Informacje o podpisie elektronicznym.

 
Powrót na stronę główną

Pliki wysyłane do systemów elektronicznych administracji celnej można podpisywać m. in. w następujacy sposób:
  1. W sposób zautomatyzowany w aplikacjach dedykowanych, korzystających z biblioteki (kontrolki) do podpisu elektronicznego udostępnianej przez administrację celną. Sposób ten wymaga zainstalowania w systemie operacyjnym kontrolki do podpisu elektronicznego (wersja biblioteki: 0.3.1.680). Przykładowa procedura instalacji znajduje się poniżej.
     
  2. Bezpośrednio w aplikacjach udostępnionych przez administrację celną w sieci Internet, np. ECS/ICS https://www.e-clo.pl/EcsIcsWeb (opcja "Podpisz i wyślij"). Sposób ten wymaga zainstalowania w systemie operacyjnym kontrolki do podpisu elektronicznego (wersja biblioteki: 0.3.1.680). Przykładowa procedura instalacji znajduje się poniżej.
     
  3. Przez podpisanie umieszczonego na dysku twardym, wskazanego pliku XML - za pomocą aplikacji Protektor, wg instrukcji umieszczonej tutaj.


Przykładowa procedura instalacji kontrolki do podpisu elektronicznego

(poszczególne okienka mogą się różnić w zależności od używanej przeglądarki czy aplikacji do obsługi plików zip.)

Należy pobrać umieszczony poniżej program, rozpakować go w lokalizacji niezawierającej spacji (np. c:\), nie może to być pulpit, uruchomić i wybrać przycisk "Instaluj".


Należy wybrać przycisk ‘Zapisz” i wybrać lokalizację zapisywanego pliku.
Po wybraniu lokalizacji wybrać przycisk ‘Zapisz’. Zapisany plik jest spakowany i nazywa się ‘ecs2.zip’. Teraz należy go rozpakować i w efekcie otrzymujemy katalog ‘ECS2test’. Należy wybrać ten katalog:O poprawności rozpakowanego pliku świadczy obecność plików *.dll w folderze ECS2DLL.
Należy zamknąć przegladarkę Internet Explorer (o ile jest uruchomiona) oraz kliknąć na plik o nazwie ECS2Test.exe:Następnie wybrać przycisk ‘Instaluj’. Program rozpocznie instalację i poinformuje o zakończonym procesie.
W celu sprawdzenia, czy wszystko zostało zainstalowane poprawnie, można wybrać przycisk ‘Test’.Program działa poprawnie.
Zaleca się zachowanie pliku ECS2Test w celu ewentualnego odinstalowania komponentu ActiveX. 
 
Powrót na stronę główną